Івано-Франківське обласне управління

лісового та мисливського господарства

Адреса: вулиця Михайла Грушевського 31,
м. Івано-Франківськ,76018
Тел: 0342 55-22-59, тел/ф: 0342 55-20-54
office@ifforestry.gov.ua

Понеділок, 13 вересня 2021 07:07

Заліснення на Прикарпатті

 

Держлісгоспи на Прикарпатті ідентифікували 800 га нелісових ділянок, які не використовують за призначенням. В обласному управлінні планують висаджувати ліс на таких ділянках. Як відбуватиметься заліснення розповідає виконувач обов’язків начальника управління Олег Ярошик. Також у передачі — коментар голови правління Асоціації голів ОТГ, керівника Печеніжинської територіальної громади Ігоря Довірака.

Більше на Суспільному

 

Визначали найкращих у професії серед 15 представників лісових господарств Івано-Франківської області.

Лісоруби Прикарпаття показали “майстер-клас”. 6 серпня на території Озернянського лісництва, що поблизу селища Ворохта, відбулися XXIII обласні змагання вальників лісу.

Визначали найкращого у професії серед 15 представників лісових господарств області. Переможців назвемо в кінці розповіді. А зараз про те, які вміння треба показати, аби стати найкращим лісорубом? Дізнавалася журналістка ПІК. 

Вівторок, 15 червня 2021 09:48

Реорганізація лісгоспів області

 

Якою буде національна програма інвентаризації лісів, яким чином лісгоспи Прикарпаття збільшуватимуть площі лісових угідь, окрім висаджування дерев та передачі їх у природо-заповідний фонд, до чого призведе реорганізація лісгоспів, —розповідав Ігор Гуменюк, начальник відділу лісового господарства Івано-Франківського ОУЛМГ у сюжеті Суспільного (16:40 хв)

 

 

Понеділок, 14 червня 2021 07:02

Справи у нашому лісі

Перший заступник начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Олійник у програмі ЙОД

Минулої неділі у селі Узин, що за 10 кілометрів від Івано-Франківська, ведмідь убив чотирьох диких свиней. Звідки там узявся червонокнижний звір, – ані місцеві жителі, ані мисливці не знають.

Інші два випадки трапилися упродовж минулих тижнів. Зокрема, у Печеніжинському лісництві ведмідь на пасіці перевернув 30 вуликів, а на Косівщині — хижак понівечив корову у приватному господарстві.

Журналісти Суспільного Карпати дізнавалися, що кажуть про ці випадки лісники, мисливці та селяни.

Минулого тижня пасічник Печеніжинського лісництва Василь Чемерис прийшов на пасіку і побачив перекинуті і понищені вулики.

Чоловік каже, що не знав, хто це зробив, аж поки не побачив на болоті сліди лап ведмедя.

Тварина приходила на пасіку тричі і загалом завдала шкоди лісництву приблизно на 70 тисяч гривень. Ведмідь перевернув 30 вуликів, 14 із них — поламав. Василь Чемерис каже, відколи працює у цьому лісництві, таке бачить вперше.

"Що з цих рам? Нічого з цих рам уже не зробиш. Будуть втрати на меду, рами не вернуться", — каже Василь Чемерис.

Пасіка розташована приблизно за кілометр від житлових будинків, каже лісничий Микола Ткачук. За його словами, перебувати тут постійно ведмедю некомфортно. Ймовірно, тварина прийшла сюди шукати їжі, позаяк корм для нього в горах ще не дозрів.

"Весна затягнулася сильно. А для нього живністю є корінчики, зелень, мурашники. Не було поживи і він сюди спустився, бо в горах ще сніг лежить", — мовить лісничий. Я думаю, що він ще повернеться до нас, але ми вже поставимо електропастух, убережемо від нього, щоб він не заходив".

У селі Узин, за словами голови Тисменицької організації УТМР Володимира Приймака, ведмедів раніше не бачили. Однак чотири дні тому мисливці виявили тут чотирьох мертвих диких свиней. Спочатку, кажуть мисливці, думали, що кабанів вбили вовки чи собаки. Проте пізніше фотопастки зафіксували ведмедя.

Тварина поламала паркан і зайшла на територію вольєрів мисливських угідь.

Володимир Приймак каже, що, ймовірно, ведмідь ще доїдає впольоване, тому поки не встиг піти із лісу поблизу Узина.

"Тут полишалися залишки, як він рвав поросят, залишки шерсті. Там була кров — напевно, воно втікало, — говорить чоловік. — Ведмідь старий, бо виснажений дуже сильно. Зверху на лопатках у нього є жовтувато-сива пляма. Його дії я не можу передбачити, але, якщо його зустріти у лісі, наслідки можуть бути дуже погані".

Староста села та місцевий лісник попросили людей поки не ходити у ліс поблизу Узина і не випасати там худобу, розповідає житель села Михайло Шиндак: "Більше вдома, бо бояться в ліс ходити. Зловлять ведмедя, тоді ми вже будемо ходити".

Ще один житель Узина Михайло Прошик будує біля лісу житло. Каже, що ведмедя не бачив, тому і не боїться.

"Він тут не буде. Що, буде постійно сидіти тут ведмедик? Піде собі. Або, може, його приберуть кудись, присплять і заберуть, я так думаю, — говорить чоловік. — Не може таке бути, щоб ведмідь ходив недалеко від села".

Звідки з’явився ведмідь у селі поблизу Івано-Франківська, – поки невідомо. Ймовірно, він прийшов із Чорного лісу або втік із приватного вольєру, каже прессекретарка Івано-Франківського обласного управління лісового господарства Ірина Бабій.

За її словами, бурий ведмідь, якого помітили в Узині, – червонокнижний, а тому вбивати його не можна. Зараз комісія з надзвичайних ситуацій разом із лісівниками області вирішує, як вистежити ведмедя. Опісля планують приспати його та вивезти в гори.

 

Про ведення мисливського господарства у державних підприємствах, що координуються Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, розповів у програмі телебачення «Галичина» Олег Ярошик, т.в.о. начальника обласного управління.

 

 

На ділянках, де 14 лютого 2020 року нищівний вітер пошкодив понад 2 гектари лісових насаджень, лісівники Кутського лісгоспу висадили молодий ліс.

Узимку попередньо працівники лісгоспу розчистили ділянки від вітровальної деревини, підготували ґрунт для посадки, а вже навесні цього року розпочали заліснення.

16 квітня кутським лісівникам  у залісненні допомагали представники Групи компаній Allseeds та місцеві жителі с. Космач. Більше у сюжеті каналу ICTV

 

Після адміністративної реформи, зокрема зміни меж районів та утворення територіальних громад, чимало з них також вирішили на своїх землях займатися полюванням. Зокрема, торік в області з’явилися два нових користувачі мисливських угідь на території Коломийщини. З ініціативи П’ядицької та Коршівської територіальних громад було створено саме для ведення мисливського господарства громадські організації «Горгани» та «Побратими», куди увійшли переважно ветерани українсько-російської війни здебільшого з числа місцевих жителів. Більше читайте у статті газети "Галичина".

Вівторок, 27 квітня 2021 16:24

Ліси інвентаризують

Українські ліси інвентаризують. 21-го квітня Кабінет Міністрів затвердив порядок проведення інвентаризації, повідомляють на урядовому порталі. Про особливості процедури і значення отриманої під час інвентаризації інформації розпитали Романа Олійника, першого заступника начальника Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.

 

 

Сучасні панянки кожного дня ламають стереотипи та освоюють нові професії. Зустріти жінку, яка працює в поліції, дорожній службі чи водолазом, вже не є чимсь незвичним, пише інтернет-ресурс Місто.

Сьогоднішня наша історія про одну з галузей, де ще донедавна вважалося, що жінкам не місце — лісгосп.

«Коли я закінчувала школу, а це був 1985 рік, всі мені говорили, що робота у лісі не для жінки. Попри все я твердо вирішила, що піду вчитися. Батько з мамою пішли мені назустріч. Мабуть, я все-таки вибрала своє, — каже інженер лісових культур ДП «Солотвинське лісове господарство» Оксана Боднар.

Загальний стаж роботи жінки — більше 25 років. У Солотвинському лісгоспі пані Оксана працює близько 8. Хоча в більшості колектив чоловічий, це не є перешкодою для роботи.

«У чоловічому колективі працювати чудово. Чоловіки кращі друзі. Я в цьому переконалась. До того ж я їм дуже вдячна. Вони багато мені підказали та розказали», — каже жінка.

Проте серед усіх «мужчин» у колективі для жінки все ж є один особливий — її чоловік. З ним Оксана познайомилась ще в студентські роки. Певний час вони працювали у різних лісгоспах, але зараз разом працюють у Солотвинському. Оскільки спеціальності у них різні, то і на роботу стосунки ніяк не впливають.

«У лісгоспі працюють і жінки, але чоловіків значно більше. Така специфіка роботи. Ми маємо бути на варті 24 години на добу, охороняти ліс у будь-яку погоду. Це не тільки психологічно важка робота, але й фізично, — каже головний лісничий ДП «Солотвинське лісове господарство» Ярослав Крицун.

Майже увесь свій час лісівники проводять саме у лісі — оглядають територію, контролюють дотримання вимог лісового та мисливського законодавства, охороняють ліси від пожеж та незаконних рубок, насаджують нові ліси.

«Зазвичай плоди своєї праці ми не бачимо. Для того, щоб з маленьких дерев виріс новий ліс, потрібно приблизно 80 років. Саме тому ми працюємо, щоб залишити добрі починання для наших дітей та внуків», — додає лісничий.

Окрім основної роботи, в лісгоспі налагоджена багаторічна співпраця з декількома шкільними лісництвами та клубом рейнджерів. Для цього біля центрального корпусу лісництва створили учнівське лісництво та музей лісу. Там діти мають змогу постійно навчатися.

«У нас є чудова колекція різних шишок, порід дерев та насіння. Діти можуть не лише оглянути це все на стенді, але й детально роздивитися та відчути на дотик. Так інформація краще запам’ятовується. До того ж є інвентар, без якого не обходиться праця лісівника. Ним користувалися ще до початку появи нових технологій», — каже пані Оксана.

Музей лісу став цікавинкою не лише для дітей, але й для дорослих. Особливо популярними серед експонатів є межові знаки.

«Саме вони дуже допомагають при пошуку людей. Якщо людина, яка загубилася, знаходить у лісі такий знак і повідомляє нам про це, то ми можемо дуже швидко її відшукати. Головне, не відходити від нього. Ми постійно допомагаємо у пошуках людей, хоч мало хто про це згадує», — підсумовує жінка.

Неділя, 18 квітня 2021 20:26

На Коломийщині гасили пожежу

Щорічно лісові пожежі завдають непоправних збитків природі та державі. Найбільша кількість пожеж, як правило, припадає на весняно-літній період. У вихідні й святкові дні ліс відвідує чимала кількість людей, що призводить до різкого зростання джерел вогню.

За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви, що доглядалися десятиліттями, а про збитки годі й казати – лік може йти на мільйони. Величезної шкоди пожежі завдають фауні – гинуть птахи, звірі, знищуються їхні домівки.

Для запобігання лісовим пожежам у Коломийському лісгоспі створено 2 пожежних модулі на базі автомобіля УАЗ ємкістю 1м3 з мотопомпою та причіпний пожежний модуль з бочкою ємкістю 3м3 та мотопомпою, пожежного автомобіля на базі ГАЗ-66.

19 квітня в урочищі «Діброва», ДП «Коломийський лісгосп» квартал 50, виділ 4, згідно із затвердженим планом взаємодії, відбулися тактико-спеціальні навчання з ліквідації лісової пожежі.

Лісівники та рятувальники відпрацювали взаємодію між пожежно-рятувальними пiдроздiлами гарнiзону, добровільними дружинами, створеними на базі с. Сопів, медиками та поліцією при пожежі. Перевiряли оперативну готовність особового складу й пожежно-рятувальної техніки та працівників лісового господарства до дій у випадку виникнення пожежі у лісових масивах.

При гасінні задіяли 22 працівника лісової охорони Коломийського лісгоспу, 12 працівників Коломийського МРВУ ДСНС, 6 осіб Сопівської добровільної пожежної дружини, 4 нацгвардійця; 3 медика.

Тактико-спеціальні навчання з гасіння лісових пожеж також провели в Чернелицькому лісництві та Заболотівському.

 З нагоди Всеукраїнської акції озеленення планети, у селі Велика Кам'янка висаджували дерева.

До заходу тут долучилися вперше, але дерева висаджують регулярно, - розповідає інженерка лісових культур Ірина Михасюк.

В акції взяли участь працівники лісгоспу, лісова охорона, місцеві мешканці та вихованці Сопівської школи лісництва, що діє на базі Сопівського ліцею.

Зокрема, цього разу долучилися 7 учнів, - розповідає керівниця школи Любов П'ятковська.

Школа лісництва існує вже 6 років і постійно долучається до схожих акцій на територіях різних лісництв. Самі учні кажуть: їм таке заняття до снаги.

Наступна акція з висаджуванням дерев відбудеться вже наступного тижня. До неї планують долучитися екологічні громадські організації.

 

У рамках акції «Створюємо ліси разом» на території ДП «Надвірнянський лісгосп» лісівники провели весняну посадку лісових культур. У Пасічнянському лісництві на площі 0,5 га висадили основні лісоутворюючі породи. Спільно з працівниками лісового господарства до акції долучилися також ветерани АТО/ООС, представники Надвірнянської районної державної адміністрації та журналісти Надвірнянського телебачення.

Перед початком робіт Іван Цимбалюк, заступник начальника лісового відділу Надвірнянського лісгоспу, провів інструктаж щодо правильного висаджування саджанців. Також професійними порадами щодо правильного заліснення допомагали провідний інженер лісових культур Петро Дутчак та лісничий Пасічнянського лісництва Іван Герба .

Учасники акції спільно з лісівниками висадили понад тисячу саджанців основних лісоутворюючих порід. Хтось із гостей вперше висаджував ліс, хтось вже долучався до лісівничої роботи, проте всі були задоволені результатами спільної праці.

Лісівники Надвірнянщини переконані, що проведення таких акцій вже давно стало хорошою традицією, яка об’єднує людей навколо благородної справи.

Понеділок, 12 квітня 2021 05:51

На Коломийщині висаджують дуби

Понад 2 тисячі дубів висадили у Великій Кам'янці

Задіяли в акції окрім працівників Держлісгоспу, місцевих активістів та учнів школи лісівництва із Сопова. Саджали дерева журналісти НТК.

Унікальна поляна червонокнижного білоцвіту весняного, якого місцеві мешканці називають кликоцеєм, розташована поруч із заповідним урочищем місцевого значення «Кропивець» у селі Молодятин, що на Коломийщині.

Добратися до долини первоцвітів нескладно. Однак, якщо задощить, то зробити це можна лише на позашляховику. Опікується долиною кликоцеїв Коломийський держлісгосп. Інженер Олег Соколов каже, що таких великих долин первоцвітів у їхньому господарстві більше немає.

Для того, аби туристи могли дістатися долини, встановили місток. А місцевий відділ культури розробив путівник.

Лісівник Олег Соколов розповідає, що поруч із кликоцеями ростуть рідкісні дерева, зокрема, сосна Веймута, дуби, вільхи чорні віком понад 150 років.

Лісівник застерігає відвідувачів не нашкодити рослинам.

Нагадаємо, Кропивець - заповідне урочище місцевого значення. Об’єкт розташований на території Коломийського району Івано-Франківської області, Печеніженське лісництво. Площа - 2.7000 га, статус отриманий у 1976 році.

Більше у сюжеті каналу РАІ

 

 

Понеділок, 05 квітня 2021 07:13

Міжнародний день лісів

Унікальне лісонасінневе господарство знаходиться на Коломийщині, а саме у селі Велика Кам'янка. Аналогів йому немає на Західній Україні, та й в цілому в державі таких господарств одиниці.

Тут вирощують ялицю та модрину європейську, арборетум та мензіс. Напередодні Міжнародного Дня лісу наші коломийські журналісти побували у насінневому господарстві.

 

Останніми роками українське лісове господарство особливо активно «реформують». Пишуться стоси програм, стратегій, маршрутних карт, проводяться «прозорі» конкурси, з небаченою швидкістю міняються керівники. Втім, саме в цей час лісову галузь особливо часто і боляче струшують скандали, які проявляють небачений масштаб корупції, кумівства, розквіт «схем» і крадіжок лісу, безпомічність і деградацію у боротьбі з пожежами та іншими викликами. Більше читайте в інтернет-виданні КУРС

 

Виступ Романа Олійника на круглому столі  Світового банку у Львові 09 грудня 2019 року читайте за посиланням 

Новини

Корисні посилання

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg