Івано-Франківське обласне управління

лісового та мисливського господарства

Адреса: вулиця Михайла Грушевського 31,
м. Івано-Франківськ,76018
Тел: 0342 55-22-59, тел/ф: 0342 55-20-54
office@ifforestry.gov.ua

Четвер, 24 травня 2018 13:05

Обережно, кліщі!

 

Літо  час відпочинку та подорожей. Все навколо зеленіє, буяє... Але не варто забувати, що літо це пора паразитів, особливо, кліщів.

   Зона їх проживання  велика, вони буквально усюдисущі, тому думка, що кліщів можна "зачепити," гуляючи по лісі чи парку, не зовсім правильна, адже величезна кількість цих "паразитів" може мешкати і на вашому газоні. Кліщі живуть на деревах, чагарниках та траві, зазвичай не піднімаючись на висоту понад півтора метра.

   Кліщі можуть нападати на людину будь-коли та за будь-якої погоди. Менше їх, як правило, у суху та спекотну днину, в прохолодні дні їх кількість збільшується. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Крововсмоктування кліща може тривати до 12 діб. Напившись удосталь крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць у ґрунт.

   Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт. Першим проявом хвороби Лайма є: почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м'язів шиї, ломота у всьому тілі та млявість. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Лісівники чи не найбільше потерпають від інфекції, що переноситься кліщами. За відсутності своєчасного лікування це може спричинити інвалідність (втрату зору, параліч, захворювання серця та суглобів).

Найкращий захист – правильне екіпірування

Найголовніше засіб від укусів кліщів – це одяг, що надійно закриває тіло людини. Для походу в ліс краще одягати довгі штани внизу з ґумками, щоб кліщ не зміг залізти під штанину. Верхній одяг також має бути з довгими рукавами на ґумці. Намагайтеся одягатися у світлий одяг, на ньому легше помітити кліща. Із взуття оберіть чоботи або черевики, куди можна закласти штанину. На голову одягаємо кепку або хустку. В ідеалі для лісових прогулянок підійде енцефалітний костюм, який не є дороговартісним.

Наявність захисного одягу зовсім не означає, що ви можете більше не турбуватися про кліщів. Оглядайте тіло кожні 15-30 хвилин, особливо такі місця, як шия, пахви, пах і вушні раковини. Найчастіше саме на цих ділянках тіла паразитують кліщі, оскільки шкіра в цих місцях тонка та ніжна, що спрощує паразитам роботу.

Захисні засоби

Захисний одяг, а також відкриті ділянки тіла потрібно обробити спеціальними речовинами. Сьогодні існує кілька груп спеціальних захисних засобів від кліщів.

Репеленти – речовини, що відлякують кліщів. Практично у всіх відомих репелентах є речовина діетілтолуамід. Цей засіб можна наносити на одяг, а також відкриті ділянки тіла (на коліна, щиколотки та груди). При контакті з репелентом кліщ намагається швидко покинути тіло. Одяг, оброблений репелентами, зберігає захисні властивості до 4-5 діб. Перед тим, як наносити засіб, уважно читайте інструкцію!

Акарицидні засоби – речовини, що вбивають кліщів. До складу акарицидних препаратів входять нервово-паралітичні речовини, при контакті з яким у кліща виникає параліч кінцівок, і він падає з одягу. Акарицидні засоби від кліщів токсичні для людини, і тому наносити їх можна тільки на одяг, але не на відкриті ділянки тіла.

Так, найбільш ефективними засобами вважаються репеленти з ДЕТА. Ця речовина використовується вже більше 50 років, за цей час він довів свої переваги.

Завжди шукайте на препараті позначку про те, що він схвалений Міністерством охорони здоров’я. Так, у продажу можна зустріти імпортні засоби з дуже високою концентрацією діючої речовини. Їх краще уникати.

Screenshot 18

Screenshot 2

Новини

Корисні посилання

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg