Івано-Франківське обласне управління

лісового та мисливського господарства

Адреса: вулиця Михайла Грушевського 31,
м. Івано-Франківськ,76018
Тел: 0342 55-22-59, тел/ф: 0342 55-20-54
office@ifforestry.gov.ua

Четвер, 10 травня 2018 12:14

В Україні з'явилася турецька лабораторія для боротьби з короїдом

На сьогодні найбільш небезпечними шкідниками соснових лісів в України є короїд вершинний та шестизубий. Першопричина – негативні процеси, які спостерігаються в лісових насадженнях, що пов’язані насамперед зі зміною клімату. Такі значні підйоми температури сприяють тому, що шкідливі організми (в т.ч. й комахи) починають розмножуватися в своїх неприродних, величезних масштабах,пошкоджуючи не тільки ослаблені, але й здорові насадження. Масова деградація соснових насаджень вперше спостерігалась у 2011 року на Житомирському Поліссі, звідки поширилась на інші регіони, а з 2018 року масове, так зване «короїдне» всихання соснових насаджень, вже дійшло до соснових насаджень Сумської та Харківської області.

Взагалі, проблема всихання насаджень від короїдів стосується не тільки України, така ж катастрофічна ситуація всихання соснових насаджень відбувається у Білорусі, Польщі, Італії, Швейцарії, Німеччині, Фінляндії.

На жаль, хімічних ліків проти таких шкідників і захворювань на сьогодні немає. Лісівники можуть лише вживати певних заходів з підвищення стійкості лісів та зменшувати ризики їх пошкодження комахами та хворобами. Єдиним методом боротьби з цим жуком є вчасне вирубування свіжозаселених дерев, поки жук ще не вилетів із них. Відповідно необхідно відразу ж переробити деревину, спалити порубкові рештки або їх подрібнити, щоб знищити шкідника, розмір якого складає не більше 3-4 мм.

Окрім своєчасних рубок, можна запроваджувати заходи з приваблювання птахів, переважно дятлів і синиць, які можуть знижувати чисельність популяції короїдів на 10-30%. Також у деяких країнах використовують хижаків – у Австрії, Канаді, США і Туреччині використовують біологічний метод вирощування і випускання хижих комах, який нині починає запроваджуватись в Україні.

Державне агентство лісових ресурсів України впроваджує сумісний проект, згідно з яким Міністерство лісового господарства Туреччини надало державному спеціалізованому лісозахисному підприємству «Харківлісозахист» лабораторне обладнання для вирощування двох видів комах-хижаків, які можна вирощувати в лабораторних умовах і потім випускати в ліс, як елемент інтегрованого захисту лісу проти короїдів.

Личинки короїдів розвиваються приховано в тканинах дерев, формуючи специфічні ушкодження під корою.

Thanasimus formicarius – мурахожук – особи якого здатні знаходити яйця, личинок, лялечок і дорослих жуків короїдів під корою дерев, знищувати їх, забезпечуючи біологічний захист дерев.

У зв’язку з використанням хімічних препаратів у агроному секторі, більша частина цих жуків знищується, але вирощування їх в лабораторії та випуск в природу може забезпечити поступове знищення осередків короїдів.

Отримане обладнання – контейнери і термостати для вирощування різних стадій жуків, автоклави для стерилізації поживного середовища, мікроскопи і бінокуляри для контролю параметрів життєздатності популяції мурахожука та інші прилади необхідні для повного циклу вирощування мурахожуків та випуску їх в природу.

Варто зазначити, що застосування біологічних засобів це недешевий та довготривалий процес. Необхідно виростити достатню кількість жуків у лабораторії для випуску, тому на великих територіях у десятки тисяч гектарів ефект застосування хижих комах буде помітний тільки через декілька років. Але ж зниження щільності другої популяції короїда буде помітно вже у рік випуску.

На сьогодні лабораторне обладнання встановлено у корпусі біолабораторії ДСЛП «Харківлісозахист» і підприємство розпочало вирощування хижих жуків. Перші випуски хижих жуків для проведення виробничих дослідів і встановлення оптимальних термінів і кількості заплановані проводитись у лісогосподарських підприємствах Сумської області, де осередки масового розмноження та всихання сосни тільки почались.

За матеріалами прес-служби Держлісагентства

Thanasimus formicarius with prey

Новини

Корисні посилання

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg