Івано-Франківське обласне управління

лісового та мисливського господарства

Адреса: вулиця Михайла Грушевського 31,
м. Івано-Франківськ,76018
Тел: 0342 55-22-59, тел/ф: 0342 55-20-54
office@ifforestry.gov.ua

Середа, 26 липня 2017 08:26

Що робити, якщо ви заблукали у лісі: пам'ятка, яка може врятувати життя

Стомившись від метушні міста та прагнучи знайти спокій у розпал літа, прикарпатці часто вирушають  на природу. Захопившись лісовими краєвидами, громадяни іноді заходять далеко вглиб лісу. А там на них може чатувати небезпека.

Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства звертається до прикарпатців з проханням пам’ятати правила поведінки у випадку, коли людина заблукала в лісі.

 

Що робити, якщо ви заблукали в лісі?

look.com.ua 10041   копия

Перш за все спробуйте сконцентруватись, зберігати спокій та уникати паніки.

Негайно зупиніться і присядьте, щоб спокійно обдумати свої дії та згадати, як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.

Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще – залізницю, судноплавну ріку, шосе. Прислухайтеся. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте «на воду» - униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка – до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Якщо нічого не чуєте, то слід обрати напрямок і йти суворо в ту сторону, обходячи при цьому болота та жереп (зарослі гірської сосни). Ніколи не намагайтесь пройти зарості жерепу без чіткої стежки і не заглиблюйтесь в них більш ніж на 5-10 метрів.

Обов'язковим є правило - перш, ніж увійти у ліс, визначте сторону горизонту. Рухаючись, уявно проведіть пряму лінію від одного видимого орієнтиру (велика сосна) до ругого (галявина лісу). Без орієнтирів людина в лісі починає кружляти, так як права нога робить крок більший ніж ліва.

При відсутності знайомих орієнтирів — рухатися за течією води. Струмок виведе до річки, річка — до людей. Лісова дорога приведе до житла; сліди машин, як правило, приведуть до населеного пункту.

Пам‘ятайте! Головний маяк – це дим! Рано чи пізно вас почнуть шукати рятувальники. Щоб вдень вас було видно з великої відстані, підкидайте в багаття сирі гілки, листя або траву. У ясний безвітряний день такий дим видно неозброєним оком на відстані до 80 кілометрів. Добре помітний і чорний дим, який утворюється, коли горить гума, нафтопродукти і пластмаса.

Користуйтесь природними печерами. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.

Бережіть та економно використовуйте воду. Вона більш важлива для вашого виживання, ніж їжа.

Запам'ятайте! Діти повинні знати, що вони не будуть покарані за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними. Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об'єкт) біля примітного місця і знаходитися там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допоможе швидше знайти їх тим, хто буде їх шукати.

До того, як ви заблукали у лісі

Не ходіть в гори поодинці. Це дуже небезпечно. Перш за все, заздалегідь повідомте близьких або знайомих про свій маршрут. Залишіть записку з необхідною інформацією (дата, час відбуття, кількість людей, що йдуть з вами, напрямок подорожі й орієнтовний час повернення).

Придбайте компас і мапи регіону. Заздалегідь подбайте про достатній запас їжі та питної води, медикаментів, засоби від комах, якісний ніж, сірники в герметичній упаковці, запальничку.

Одягніть зручний одяг та взуття. Вони повинні відповідати місцевості та погодним умовам, які можуть змінитися дуже швидко. Навіть якщо на вулиці комфортні +20 за Цельсієм, ввечері все одно стає прохолодно та й дощ буває не за розкладом. Деякі речі запакуйте у целофан. Теплий одяг, що не промокає і теплі чоботи у наплічнику нехай будуть присутні завжди.

Якщо з вами до лісу йдуть діти, одягніть їх у яскравий кольоровий одяг – він буде більш помітним під час розшуку. До речі, незважаючи на визнану зручність камуфльованого одягу, співробітники рятувальних служб рекомендують при поході в ліс навіть дорослим одягати яскравий одяг.

Візьміть за правило: перед тим як увійти в ліс, запам’ятайте, в якій стороні знаходяться сонце, дорога, річка. Під час прогулянки запам’ятовуйте орієнтири. Щоб не заблукати – залишайте позначки. 

Прикмети для орієнтування без карти

Зорієнтуватися у сторонах світу вам допоможуть звичайні механічні годинники. Скеруйте годинну стрілку на сонце – і південь буде посередині кута між нею і цифрою 1.

Якщо при собі немає взагалі ніяких технологічних приладів, зорієнтуватися в лісі допоможуть деякі природні прикмети. Смола на хвойних деревах у спекотний день зазвичай виділяється з південної сторони. Мох і лишайники виростають частіше на північній стороні каменів і стовбурів дерев. Кора дерев чистіша, світліша й еластичніша з південного боку, темніша й грубіша – з північного.

Великі мурашники частіше розташовуються з південного боку дерев. Гриби ростуть на північній стороні дерева, а на південній стороні, особливо в суху пору, грибів майже не буває. Необхідно перевірити ще раз отриману інформацію, зіставивши 3-4 орієнтири.

Тінь від високого предмета в полудень показує на північ. Таким чином, людина, що стоїть у полудень спиною до сонця, буде дивитися на північ.

Мурашник, як правило, розміщений пологою стороною на південь. Мох на деревах, каміннях росте з північної сторони. Кола на пеньку дерева, що вказують на рік, розміщені нерівномірно: з південної сторони вони ширші. Просіки в лісових масивах, як правило, прокладаються в напрямку “північ-південь” або “захід-схід”.

На рис. 1 зображено орієнтування щодо сторін горизонту за годинником.

рис 1

Рис. 1. Орієнтування щодо сторін горизонту за годинником

Для походу в ліс потрібно мати аварійний запас: ніж, сірники, сіль, деякі ліки.

Варіант побудови тимчасового житла в лісі (рис. 2).

рис 2

Рис. 2. Побудова тимчасового житла в лісі

Добування і приготування їжі

Людина може прожити без їжі довго — місяці. На першому плані повинні бути вода і тепло. Голодуючи, потрібно, якщо можливо, більше пити, зокрема теплу воду, берегти тепло, менше рухатись. Виходити з голодування потрібно дуже обережно. Якщо після голодування одразу багато їсти, людина може загинути. Невеликий запас продуктів харчування треба розподілити на порції і водночас використовувати все, що дає місцева природа. На теренах України — 2000 їстівних рослин. Бажано знати рослинний світ.

Основні правила:

— не можна їсти кісточки і насіння плодів;

— не їсти рослини, які виділяють молочний сік;

— намагатися їсти тільки знайомі рослини, ягоди і гриби.

За їжу можуть слугувати шар кори молодої берези або сосни — нарізані як локшина. їстівними є листя кульбаби, кропиви, лободи, квасцю.Є кілька способів приготування їжі (м’яса).

Приготування м’яса під вогнем: викопати ямку 30—40 см глибиною, вимостити її дно кропивою, свіжим листям чи мокрою тканиною. Потім покласти м’ясо, закрити травою, листям, зверху засипати шаром піску, глини 1—2 см, розпалити вогонь. Через 40 хв. м’ясо можна вживати.

Смаження м’яса чи птиці на “шампурах”: шампурами служать прутики з дерев.Щодо води, то її перед вживанням потрібно кип’ятити до 10 хв. Якщо в перманганат калію (марганцівка), зробити ледь рожевий колір води і пити лише за 10—15 хв. З метою дезинфекції також можна використовувати йод. Дві чайні ложки розчину йоду на відро води з додаванням 2—3 дрібок солі. Можна пити лише за 20 хв.

Добування вогню

Добувати вогонь без сірників непросто, але є кілька способів добування вогню за допомогою підручних засобів.Якщо є стальний дріт, то швидко перетягуючи дріт вправо-вліво під дерев’яним бруском, створюючи тертя і нагріваючи, можна запалити вогонь.Вогонь можна добути з допомогою кременю і кресала. За кремінь використовують твердий камінь, за кресало — сокиру або іншу сталь, що є під рукою. Ударом кресала (сокири) по кременю (каменю) потрібно висікти іскру і підпалити заздалегідь підготовлену розтопку для вогнища.

Прес-служба Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства

Новини

Корисні посилання

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg