Івано-Франківське обласне управління

лісового та мисливського господарства

Адреса: вулиця Михайла Грушевського 31,
м. Івано-Франківськ,76018
Тел: 0342 55-22-59, тел/ф: 0342 55-20-54
office@ifforestry.gov.ua

Вівторок, 25 лютого 2020 16:17

Іван Цюп’як: 40 років присвячених лісу

Нещодавно своє 80-ліття відзначив ветеран-лісівник, лісничий Малотурянського лісництва Вигодського лісгоспу Іван Юрійович Цюп’як. Майже половину свого життя він присвятив улюбленій справі – лісівництву.

0

Народився ювіляр у с. Мала Туря, Долинського р-ну., у великій сім’ї робітника. Крім нього, батьки ростили ще трьох його братів і чотирьох сестер. Батьки змалку прищепили сину почуття поваги до людей, допомоги, культури людських відносин. Зважаючи на складні сімейні матеріальні обставини, юнак твердо вирішив самотужки торувати свій життєвий шлях.

Після успішного закінчення десятирічки Іван пішов працювати на сезонні роботи, а незабаром був призваний на службу в армію. Ще з юних років Івана дуже приваблював ліс, тож після демобілізації йому вдалося влаштуватися на роботу лісником в Малотурянське лісництво Вигодського лісокомбінату. Майже сорок років Іван Юрійович Цюп’як гідно пропрацював у цьому лісництві, на лісових просторах навколо рідного села. Під час роботи здобув вищу лісогосподарську освіту без відриву від виробництва у Ленінградській лісотехнічній академії, а вже у 1969 році Івана Юрійовича призначили помічником лісничого. Через декілька років йому доручили обійняти посаду лісничого, на якій пропрацював аж до виходу на заслужений відпочинок.

Загальна площа лісогосподарських угідь Малотурянського лісництва не є великою у порівнянні з іншими угіддями лісництв, але лісосировинна база дуже розкидана та межує із населеними пунктами шістьох сільських рад – від Оболонської до Шевченківської. Через це у часто виникали труднощі в охороні лісових масивів. Лісничий мав володіти неабияким дипломатичним хистом, щоб і ліси вберегти, і честь зберегти.

У Малотурянському лісництві любили експериментувати, тому крім розсадників, які тут завжди функціонували, лісівники у 1996 році заклали дендропарк. Зараз – це заповідний об’єкт площею 6,8 га. У парку росте багатий видовий склад дерев основних лісоутворюючих та рідкісних, екзотичних, декоративних і чагарникових порід.

При керівництві Івана Цюп’яка у лісництві створили мережу ставків, заклали плодовий сад з пасікою на 140 вуликів. Ці місця згодом облюбували місцеві жителі та мандрівники.

Звісно, разом з цим, ніхто не звільняв лісництво від серйозних завдань із заготівлі деревини, очистки лісів від захаращення та посадок лісу, доглядів за лісовими культурами. Велика відповідальність лягала на лісівників з охорони держлісфонду від браконьєрів, адже він був легкодоступним для населення. Проте Івану Цюп’яку вдалося зорганізувати лісову охорону та правоохоронців у протистоянні таким правопорушенням.

Цікаво, що ювіляру вдалося витримати непростий стиль керівництва п’ятьох директорів, що тільки допомогло самоствердитися як досвідченому керівникові. У свою чергу, його професійний досвід перейняли колеги Іван Дацьо, Василь Катрій, Олекса Бардиш, Ігор Кузів та ін.

Ветерани-лісівники, які знають Івана Юрійовича, відзначають його високі професійні якості, а також людську порядність, простоту та оптимізм. По життю ювіляр – людина скромна, веселої вдачі, товариська. За своє життя не надбав великих статків, але здобув чимало друзів і приятелів.

1

Разом з дружиною Іриною виховали двох дочок – Світлану та Олександру. Допомогли дітям здобути освіту і стати на самостійний життєвий шлях. Сьогодні ювіляр тішиться внуками та правнуками, пишається, що має велику дружню родину.

Іван Юрійович охоче ділиться з молодими лісівниками величезним життєвим досвідом, вдячний, що прислухаються до порад і запрошують до спілкування. Цей позитив стимулює ветерана-лісівника до радісних буднів і змістовного довголіття.

Життєве кредо ювіляра суголосне з настановою Григорія Сковороди: «Пізнай свій край … себе, Свій Рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш шлях у життя. Ти даси йому продовження, вторувавши стежину, і з тієї стежини вже рушили в життя твої нащадки. І будеш ти.»

За матеріалами прес-служби Вигодського лісгоспу

Новини

Корисні посилання

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg